×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
KOLEGIATA - BAZYLIKA NMP - charakterystyczne, potrójne zwieńczenie bloku wieżowego, już od wieków jest widoczne z lądu, morza i powietrza. Na stałe wrosła w panoramę miasta i w serca kołobrzeżan. Kołobrzeska Bazylika Konkatedralna. Jest żywym świadkiem historii. Już od ponad 700 lat, tu, w Kołobrzegu. W jej wnętrzu mieszka Bóg. To dla Niego została zbudowana jako Dom. W tym serwisie umieściłem najważniejsze informacje o Parafii Konkatedralnej, duszpasterstwie, a przede wszystkim o dziejach tego wspaniałego obiektu, które okrasiłem wieloma starymi i współczesnymi fotografiami.

PANORAMA

 

KOŚCIÓŁ Św. JANA CHRZCICIELA - po raz pierwszy wymieniony w źródłach pisanych w roku 1222, położony na skraju północno - wschodniego podgrodzia, na małym wzniesieniu, wśród kępy starodrzewu (dęby, buki). Na jednym z drzew widnieje wymalowany znak początku i końca pieszego szlaku turystycznego im. Jana Frankowskiego. Uwaga: Kościółek jest jedynym zabytkiem wczesnośredniowiecznego Kołobrzegu, jak i najstarszym obiektem ceglanym architektury sakralnej na Pomorzu Środkowym.

 

Ufundowała go księżna Mirosława, żona księcia zachodniopomorskiego Bogusława II, w prostej linii prawnuka władcy Polski, Bolesława Krzywoustego. Kościół otoczony był cmentarzem grzebalnym. Kilka lat po wojnie przy kościele stały jeszcze nagrobki, lecz zmarłych już tu nie chowano. Po starym cmentarzu nie ma obecnie śladu. Świątynia zbudowana została z cegły na rzucie prostokąta, w stylu romańskim. Jak większość średniowiecznych kościołów jest on orientowany, czyli apsydą (miejscem przeznaczonym na główny ołtarz) zwrócony na wschód. W XV wieku kościół rozbudowano. Dobudowano apsydę i już nie romańskie, ale gotyckie portale ostrołukowe.

 

Pierwotnie do wnętrza wchodziło się przez dwa portale umieszczone w elewacji północnej i południowej. Pozostał po nich widoczny ślad w postaci zamurowań. Ciekawostką jest to, że jedno z wejść (północne) przeznaczone było dla kobiet, a drugie dla mężczyzn. Kościół był wielokrotnie niszczony, a następnie odbudowywany. Z końca XIX wieku pochodzą okna neogotyckie elewacji północnej i południowej.

ZALOGUJ SIĘ ABY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA